Д-р Асен Меджидиев: Скъсяваме карантината и за ваксинирани, и за неваксинирани
Още с встъпването ни като нов екип в Министерство на здравеопазването решихме да разглеждаме противоепидемичните мерки ежеседмично, защото типът вирус и мутацията са различни в сравнение с предходните вълни. Затова и експертен съвет взема адекватни мерки седмица за седмица, които да не важат цял месец. Това каза служебният министър на здравеопазването д-р Асен Меджидиев в предаването „Преди всички“ по БНР.
Трябва да има различен период на карантина за ваксинирани и неваксинирани с малка разлика, смята Меджидиев.
„Говорим категорично за скъсяване на периода на карантина и за ваксинирани, и за неваксинирани. Повечето хора след петия, шестия ден вече не разпространяват заразата. По този начин ще разтоварим населението от тази ограничителна мярка, ще помогнем на бизнес, на всички“, заяви той.
В момента е предоставена възможност личните лекари да ваксинират всички желаещи, не само записаните в техните листи, както и да се премахне изискването за събиране на необходимия брой пациенти за ваксинация, за да се отвори флакон. „Могат да отворят един флакон и дори за един или двама души и да го изхвърлят. Аз съм на принципа, че е по-добре един ваксиниран, отколкото нула ваксинирани“, заяви д-р Меджидиев.
До момента над 1,3 милиона са бракуваните опаковки ваксини.
Мобилни екипи ще посещават различни населени места в страната с труден достъп до здравни услуги с цел улесняване достъпа на гражданите до ваксините, заяви още здравният министър. В тези мобилни групи ще са включени и специалисти по превенция и профилактика заради лошата обезпеченост на здравни услуги в тези райони.
Лекарите, които в той здравен министър. Това ще влезе в сила със задна дата от юли месец.
Служебният здравен министър потвърди, че се надява от идния понеделник да могат да се издават такива електронни направления за безплатно тестване.
Тази седмица се създава работната група за остойностяването на лекарския и сестринския труд, стана ясно от думите на Меджидиев. „Имаме остойностяване на всичко останало в сферата на медицината, изключая труда на лекаря, на сестрата и на фелдшера, на целия екип, който извършва медицинската услуга“, посочи той.
Обсъжда се и изграждане на факултет за обучение на парамедици, които да се включат в спешната помощ, обяви още Асен Меджидиев. Той е на мнение, че въпреки късия хоризонт на служебното правителство, някои от инициативите му в здравния сектор могат да заработят.
Здравният министър даде и информация за състоянието на двете деца, които бяха транспортирани от Стара Загора в „Пирогов“ в София след катастрофата със сръбския автобус.
Оперираното дете е в съзнание, в по-добро общо състояние. Операцията е преминала добре. Другото дете все още е в критично състояние, не е в пълно съзнание. При него продължават реанимационните мероприятия.