11.06.2026

ЗА ЛЮБОВТА, КОЯТО МАХА С ОПАШКА

Приютите за бездомни животни не се финансират от държавата и Европейския съюз

Зачестилите наскоро случаи на хора, пострадали от бездомни кучета, повдига
логично въпроса, кой е отговорен за все още голямата популация на скитащи, лаещи
и нападащи животни. Отговорът на този въпрос е прехвърлен на общинските
администрации. Кметовете трябва да се справят в рамките на техните бюджети с
кастрациите, ваксинирането и прибирането на агресивни кучета от улицата. В
повечето случаи общините, особено малките такива, нямат предвиден бюджет за тези
дейности, които са задължителни за тях, съгласно Националната програма за
справяне с популацията на безстопанствените кучета. Няма и изградени регионални
приюти. В тази ситуация решение на този проблем предлага неправителствения
сектор, където хора с много любов към животните обгрижват бездомни кучета,
лекуват и задомяват. Такива са и момичетата и момчетата от „Пет систърс”, които са
създали спасителен център в покрайнините на София. Една от мерките на
Националната програма е задомяването на животните. За да е успешна
осиновителската програма, обаче, тези животни трябва да са сити. Затова от
сдружение „Пет систърс” започнаха месечна кампанията в platformata.bg под надслов
„ЗА ЛЮБОВТА, КОЯТО МАХА С ОПАШКА”, чиято цел е да събере 3 400 лева за
изхранването на животните, търсещи дом чрез тях.

„В приюта ни понастоящем има около 70 кучета и 20 котки, дошли при нас
чрез сигнали или спасени от нашия екип. Повечето са стари и болни животни, но
това не спира осиновителите. Разбира се, докато бъдат осиновени за тях полагаме
грижи и имаме много разходи за ветеринарно лечение, консумативи, но най-вече за
храна”, споделя Даниела Панайотова, председател на сдружението. От разговорът с
нея разбираме, че „Пет систърс” са успели да осигурят надежден дом на над 1 500
кучета през последните седем години. Животните, поети от сдружението, се

обгрижват благодарение на труда на няколко доброволци. Този приют и всички,
които не са общински, изпълняват задълженията на администрацията без да имат
подкрепа от страна на правителството и без програмно финансиране, въпреки
приетата за целта специална наредба. Обичайно стана оправданието на кметовете,
свързано с липсата на пари, а липсата на желание да се санкционират собствениците
на кучета, които изхвърлят нежеланото им потомство на улицата, не се коментира.
Резулатът от това бездействие са улици пълни с бездомни и приюти като на „Пет
систърс” пълни с любящи животни, чакащи своя дом.
Кампанията „За любовта, която маха с опашка» на „Пет систърс” може да бъде
подкрепена в Platformata.bg или чрез дарителски SMS с кодова дума DMS PETS на
17777 за трите мобилни оператора.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

CAPTCHA ImageChange Image