Д-р Валентин Димитров: Oбщите задължения на „Пирогов“ са 65,2 млн. лева

Всеки един трус в „Пирогов“ и в системата на здравеопазването не е добър нито за населението, нито за хората, които работят. Това каза снощи директорът на „Пирогов“ д-р Валентин Димитров в предаването „120 минути“ по бТВ.
Той влиза в болницата след обявен конкурс по времето на проф. Костадин Ангелов, като председател на борда на директорите. „Аз съм първият директор, който е външен за „Пирогов“ като болница. Работя в „Пирогов“ при пет правителства. Когато бяха смените с предишните директори, те бяха под определени натиск и форми, които не искам да коментирам. Когато проф. Поромански беше сменен от мен в правителството на Асена Сербезова, аз поех болницата първо в спешен порядък, защото бях председател на борда на директорите. След това се явих на конкурс в служебното правителство на Асен Меджидиев, който спечелих – вече като директор на „Пирогов“, обясни д-р Димитров.
„Най-малко съм работел с правителството на проф. Ангелов, след това съм работел със Стойчо Кацаров, с проф, Сербезова, с Меджидиев и с проф. Хинков. Винаги съм правел едно и също – давал съм доклад какво е състоянието на болницата, какво сме направили до момента и какво предстои“, допълни той.
Проф. Димитров потвърди, че общите задължения на „Пирогов“ са 65,2 млн. лева, и допълни, че преди това е имало 17 млн. лева, които са били просрочени задължения, които не са се обслужвали и по които са течали 10% лихва към различни доставчици. Те са доставяли всичко необходимо на „Пирогов“, за да функционира.
За времето, в което той управлява спешната болница, няма забавени заплати на служителите, отбеляза той. Средната брутна заплата за 2022 г. е 2637 лева, а за 2023 г. – 3320 лева. „Това е 25% увеличение на брутната заплата в „Пирогов“.
Финансовата загуба, която констатират одиторите, не се отнася за периода, в който той е директор. „Тя е за предходен период, но се прибавя към годината и тогава се отчита. Аз поемам болницата на 27 юни, финансовата загуба се прибавя в края на годината и се приписва на мен – малко несериозно е“, коментира той.
Банковият кредит е в размер на 34 милиона лева и е от името на търговска банка, тъй като по линия на бюджета не е имало достатъчно средства, които да осигури Министерство на здравеопазването. „Аз написах поредица писма на тогавашния министър и тези писма бяха разгледани. Беше ми отговорено, че ми разрешават да изтегля този кредит. Условията на кредит са 1,8% лихвен процент. Аз съм бизнесмен, бил съм мениджър на големи предприятия с много по-големи бюджети от този. За мен не е проблем управлението на болница“, обясни д-р Димитров.
Болницата се управлява от колективен орган – Съвет на директорите. В него има представител на държавата и на Агенцията за публични предприятия. „В периода, в който аз управлявам болницата, Съветът на директорите се събира минимум два пъти в месеца и обсъждаме всяка стъпка“, обясни Димитров.