Започна демонтажът на Паметника на съветската армия

Техника, изпратена от областния управител на София, се позиционира около Паметника на съветската армия.
С това започва демонтажът на монумента, който се извисява над столицата и съдбата му разделя както политически партии, така и граждани.
Експертно становище е установило, че Паметникът на Съветската армия е опасен за гражданите. Монументът е нацепен по цялата дължина.
Няколко месеца монументът бе обграден, за да се спре достъпът на гражданите, като при поставянето на огражденията привърженици на Левицата, начело с Мая Манолова, Възраждане, БСП и русофили се опитаха физически да спрат работниците и техниката, но в крайна сметка вдигнаха палатковия си лагер.
Скулпторът Марин Марков, изготвил становището, обясни че при монтажа на паметника е налят бетон в основата и краката на фигурите, което по естествен начин ги разрушава – от влага и леда през земата.
Областният управител на София Вяра Тодева обясни, че демонтажът ще започне от фигурите, които се намират най-високо. Самите фигури първо ще бъдат складирани, а после ще бъде обявена обществена поръчка за тяхната реставрация.
След нейното осъществяване ще се вземе решение къде да бъдат поставени самите фигури, едно от обмисляните места е Музеят на социалистическото изкуство.
Съдбата на Паметника на съветската армия от десетилетия поражда напрежение, като има и сформиран инициативен комитет, който настоява за неговото премахване.
Няколко пъти Столичният общински съвет е гласувал решение за премахването на МОЧА, но решенията се мотаят между СОС, Столична община, Областната управа и Министерски съвет. Последното такова решение бе гласувано от предишния местен парламент, който въпреки мнозинството на ГЕРБ този път се реши в полза на премахването, явно под натиска на обществените настроения, свързани с войната, която Русия започна срещу Украйна. От там решението бе потвърдено и в Министерски съвет относно собствеността и съответно отговорността, която е в ръцете на областния управител.
В годините назад Паметникът на съветската армия не веднъж е ставал обект на граждански акции с изразяване на политически и идеологически възгледи. Много от тези акции повече усмихваха софиянци с модерността и актуалността си. Имаше обаче и случаи на арестувани деца, заради драскане по паметника.
Всеки път обаче имаше реакция от страна на руското посолство у нас, което се позовава на Договора за приятелски отношения и сътрудничество между Руската федерация и Република България от 4 август 1992 г. и Споразумението между Правителството на Руската Федерация и Правителството на Република България относно Сътрудничество в областта на културата, образованието и науката от 19 април 1993 г., съответно членове 14 и 10.
И друг паметник в София – този в градинката на НДК с наименованието 1300 години България – години наред пораждаше напрежение, и бе демонтиран през 2017 г.