13.12.2024

Славов: Аз вярвам, че колегите в МВР и другите институции – ДАНС, ГДБОП извършват своите проверки

В предаването „Още от деня“ по БНТ Атанас Славов, каза по повод убийството на Нотариуса, че има сериозни проблеми в правосъдието и се надява най-накрая да има осъдителни присъди и санкции – това трябва да е резултатът на тези институционални усилия „На тези сфери на влияние трябва да се сложи край“.

Министерството на правосъдието отговаря за законодателството и за охраната на съдебната власт, сградите и на съдиите, но за съжаление МП няма разследващи функции, т.е. моята роля е да настоявам за обективност, да призовавам органите да си изпълняват функциите, да участвам в заседания, като например ВСС, където започна прооцес по установяване на фактите, ще участвам в работата и на Парламентарната комисия, разясни Славов.

За случая с Божанов и „Осемте джуджета“ са една тежка диагноза, а проблемът е, че сме в тази тежка диагноза от дълго време, смята Славов. „Ключово е в момента особено, след като беше променена Конституцията и бъде завършена структураната реформа в съдебната власт, ние да се ориентираме към ефективност. Има различни хипотези кой с кого е свързан, докъде стигат пипалата на тези мрежи на влияние, дали само до съдебната система или има връзка с политическите партии, но всичко това трябва да бъде установено с ясни факти. Но съмнението остава и обществото губи вяра, че ще се стигне до ефективен резултат. И именно това трябва да направим – да не допускаме вярата на гражданите да не бъде загубена“.

Имаме шанса, когато има голяма подкрепа за реформи, да го използваме, за да установим истината, заяви Славов. „Аз съм реалист, но виждам действия, които до преди няколко години, като че ли не бяха възможни. Една от първите мерки, които взех, беше да поканя ВСС да организираме изслушване по казуса „Осемте джуджета – произтекоха съответни мерки. Говорихме и за казуса за бърз контрол с казуса за Божанов и неговите съучастници. Назначихме отново съдебна охрана на съдия Цариградска, на прокурори, които са получили заплахи. Т.е. виждаме, че институциите могат да работят, когато има подкрепа. Най-важното – трябва да има подкрепа между властите“.

Запознах се с доклада – там има съмнения, неясноти, кой го е съставил, с каква цел, има имена на магистрати, няма имена на политици и трябва да бъде изяснено дали няма опит за манипулация и опит за подхвърляне на данни, допълни Славов. „Затова комисията в парламента сериозно трябва да се занимае със събиране на доказателства, с изслушването на институциите. Аз извърших проверка в МП относно твърденията дали Божанов е бил защитен свидетел. По отношение на защитен свидетел след проверката мога да кажа категорично, че не е установено той да е бил защитен свидетел. Дали е бил сътрудник на други институции, това трябва да установяват те. Но стъпка по стъпка този казус трябва да бъде разнищен. Всичко което завииси от МП да бъде извършено – този ангажимент аз мога да поема. Със сигурност за неговия достъпо до Спецсъда и Спецпрокуратурата. Някой от там му е дал достъп, за да може да влиза там. И ние това ще се опитаме да го засечем също през данни в МП.“

Аз вярвам, че колегите в МВР и другите институции – ДАНС, ГДБОП извършват своите проверки, но трябва да е ясно – ако е ползван специализиран транспорт, трябва да се установи от кого е бил осигурен, от кого е бил поискан и в тези институции информацията я има, обясни министърът.

Списъкът с членове на клуба СС не съм видял, видях само доклада, но той не носи никакви институционални белези, допълни Славов. „За да има такава сериозна мрежа през толкова различни политически периоди при различни управления, трудно може да стане без някаква политическа протекция. И тук е въпросът на какво ниво, в кои формации. Не мога да кажа кои са „напористите“ политици.“

В Конституцията пише, че членовете на двата съвета трябва да са политически неутрални и независими и ние тези гаранции ги даваме в Закона за съдебната власт, но по отношение на парламентарната квота – важно е прокуратурата да е отчетна, смята Славов. „Прокуратурата, упражнявайки една от най-важните функции, да е ясно пред кого носи отговорност – че не е система сама за себе си, че е система, която се отчита пред обществото“.

Опитът ми с двете части на ВСС, сега вече двата нови съвета, показва, че има различна конституционална култура – съдиите дебатират, спорят, докато в прокурорската колегия всичко може да приключи за 10-15 минути, обясни министърът. „Действията и на двата органа трябва да са извън всякакво съмнение от гледна точка на професионализъм“.

Еврокомисарят даде позитивна оценка на приетите конституционни промени, смята Славов. „На второ място, запознах Комисаря с реформата. Той каза – трябва от промяна в закон и процедури да преминем към осъдителни присъди на корупция в съсебната система, по високите етажи на властта.“

Аз вярвам, че сега, днес, в този исторически момент, сме по-способни, отколкото преди 3,5 или 10 години, това че се направиха важни стъпки – те отварят възможности и е важно тези възможности да бъдат използвани и да стигнем наистина до края, категоричен е Славов. „Конституционните промени са атакувани в КС, но по тях още няма произнасяне. Аз съм убеден, че важните промени ще минат през КС. Да, имаше вето на президента. То беше прието и сега ще има нова редакция на текстовете в Закона, които касаят съдебната власт. Ситуацията е сложна по една проста причина- имаме ВСС с изтекъл мандат. Имаме битка между различни групи, които спорят как трябва да се приложат конституционните промени. реално ще видим ефекта на промените като се приеме Законът за съдебната власт. Моят личен ангажимент е да се предложи следващата седмица, ще бъде обявен за обществено обсъждане и след това месец април да е в НС“.

Дали ще бъда министър зависи от подкрепата на политическите сили на реформите, в заключение каза министър Славов.

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

CAPTCHA ImageChange Image