Какво е Европа за българите
Най-голямото предизвикателство пред Европа е свързано с войната в Украйна и създаването на стабилна европейска система за сигурност, която ще кореспондира със системата за сигурност на НАТО, но ще отчита специфичните способности на вяска една от страните в ЕС. Второто голямо предизвикателство е как Европа ще се справи с мигрантите. Това каза снощи журналистът Севда Шишманова в предаването „120 минути“ по бТВ.
По думите й от стратегиите за справяне с другата криза – миграция, ще зависи конфигурацията в Европейския парламент и кой с кого ще се коалира.
„Залогът е много голям и предизвикателството е голямо. Европа е тази, от която зависи да се справи с това без да превръща целия проблем в проблем на националистите“, заяви журналистът.
България не пропусна нито една грешка на растежа в опита си да се приближи до останалите страни членки на ЕС, смята и Гергана Паси, бивш е министър по европейските въпроси в годината на приемането на България в ЕС.
„Принудена от обстоятелствата, Европа трябва да поеме много по-решаваща роля за собствената си сигурност“, заяви тя.
Според нея в момента Евросъюзът не е в състояние да се отбранява сам без НАТО и без участието на САЩ.
„Предвид, че военните конфликти са в периферията на Европа, политиците са притиснати да вземат решения за единна отбранителна политика и в един момент – за европейска армия“, заяви Паси.
Каква Европа ще имаме и как тя ще се справя и със социалните неравенства зависи в много голяма степен от младото поколение и неговия избор.
Проф. Ингрид Шикова, която е един от създателите на катедра „Европеистика“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, заяви, че истинското предизвикателство пред Европа е по-голямата сигурност.
Европа е лидер във всички зелени инициативи. „Зелената сделка има своите проблеми – как да имаме и конкурентоспособност, и зелен преход и той да бъде справедлив“, коментира проф. Шикова.