20.09.2024

Желязков: Предложеният от мен състав на кабинет не е от поредните, а от проверените министри

Предложеният от мен състав на правителство има основна политическа задача да възстанови ефективното управление, за да се преодолеят следните дефицити – дефицит на доверието и легитимността, дефицит на целеполагането и целепостигането, дефицит на правоприлагането. Това коментира кандидатът за премиер с първия мандат на ГЕРБ-СДС Росен Желязков.

Той подчерта, че предложеният от него състав на кабинет не е от поредните, а от проверените министри. Пое ангажимент, че ако получат доверие, ще работят усърдно, честно и почтено.

„През последните години българското общество преживява една от най-тежките политически кризи от създаването на съвременната българска държава. Липсата на лидерство и отговорност беше съпроводено с редица експерименти с неясен смисъл. Войната между институциите и фрагментирането на обществото на твърди партийни ядра, които са противопоставени вече хронично, са напът да трансформират политическата криза в криза на демокрацията“, предупреди той.

По думите му цената на тези явления се изразява в безвремиe, липса на ясна перспектива за гражданите и забавяне на темповете за развитие на цялото общество. „И още по-лошо за всяка нация – безкритичен популизъм. Публичната легитимация е необходимо условие за осъществяване на стабилна държавна власт у нас в условията на растящо международно напрежение, граничещо с хаос и опасност от световен конфликт. Гражданите одобряват или не одобряват действията на властта по различни начини, включително чрез участие или неучастие в такива публични действия, каквито са изборите“, обясни кандидатът за премиер.

Желязков отчете, че от началото на демокрацията в България са проведени 15 парламентарни избори. „От тях 4 са редовни. Кредитът на доверие 90-а година започва с 83% участие на избирателите в изборния процес, за да стигне до 34% през последните избори. 2021 година е белязана с 4 избора. 3 парламентарни и 1 президентски. Средно през последните 3 години в България се провеждат избори на всеки 6 месеца. Всичко това доведе до дезинтересиране на обществото, което стана апатично и няма вече доверие да дава доверие. Това представлява умора, липса на интерес в избирателите и гласуване само на твърдите ядра. Това е реакцията на народа“, е мнението му.

Според него има два пътя за развитие. „Единият е лесен – това е пътят на разделението, който ни е практикуваме вече трета година. Другият е труден. Труден, защото пътят на единението винаги е труден, но го дължим заради основните задачи, които предстоят пред държавата за добруване на народа“, категоричен е Желязков.

За преодоляване на тази тенденция той предложи на депутатите сформиране на правителство с ясен политически мандат и приоритети за защита и развитието на националните ни интереси, в това число чрез принадлежността на България към европейската ценностна система, базиране на равноправното ни членство в ЕС и НАТО.

„Представих структура и състав на кабинета без осигурено мнозинство. Нито политическо, нито плаващо. Този кабинет ще упражнява изпълнителната власт като правителство на малцинството. Ще изпълняваме програма с политики, насочени към наваксване на загубеното време, минимизиране на щетите до момента и насочено към обществено-икономическо развитие. Ще го постигнем заедно, с модернизация, дигитализация, индустриално и инфраструктурно развитие. Рестарт на големите инфраструктурни проекти и тяхното завършване. Повишаване на производителността на труда. С промяна на продуктовата структура към такава с по-висока добавена стойност. Дигитализация не само като модернизация, но като инструмент за ефективност на публичните процеси, намаляване на административната и на корупционната тежест. Ще посветим основна част от политиките си към образованието и пазара на труда. Политики, които ще подготвят учениците за живота. От заучаване към умения, от формализъм към резултати, с основен фокус учителите и инфраструктурата, ясли, градини и училища. Дуално образование, борба с сивата икономика, насърчаване на предприемачеството. Конкретни ресурси за справяне с безработицата, обвързани с преквалификация или сертифициране на съществуващи умения. Привличане на работна сила от българските диаспори и от трети страни. Ще приоритизираме обоснованото и устойчиво реформиране на институциите, с фокус върху гражданите, техните интереси и необходимостта от поставяне и постигане на правда и справедливост. Съобразени с конституционния ред и при широко обществено участие“, допълни той.

„Липсата на енергия за нови конституционни промени предпоставя интензивно развитие на основните институционални системи с по-висока степен на консенсус и ефективност, по-висока от съблазнителните модели на удряне по масата и кабинетни кадрови нагони. За всичко това няма да объркваме и смесваме целите с политиките и политиките с инструментите за тяхната реализация“, допълни той.

„Уважаеми колеги, ако не положим усилия да преодолеем разделението, сме обречени на изолация от обществото, от ритъма на времето и потребностите и в крайна сметка с основните принципи на представителната демокрация. Засега спрямо самите нас и, за съжаление, го постигаме с незавидна усърдност, но нямаме право да обречем следващите поколения в недоверие и нихилизъм към държавата и държавността. Една от основните функции на партиите в демократичната система на управление е да излъчват политически подготвени и професионално компетентни хора, които да материализират общественото доверие в конкретни резултати. Затова предложеният от мен състав на Министерски съвет не е от поредните, а е от проверените министри. Затова поемам ангажимент, че ако получим доверие, ние и моите колеги ще работим усърдно, честно и почтено. За това България да си върне самочувствието и уважението. За България, която отчита интереса на работещите и бизнеса, но включва с грижа и желание за социално уязвимите, младите и старите. За България, която уважава себе си и суверенитета си в обединена и силна Европа. За България, в която лидерството е споделено отговорност на авторитети, а не авторитарност. За България на свободните хора, на мира и на благоденствието. Всеки от нас ще е на страната на истината, ще поправя повреденото и неработещото. Затова започваме от себе си и ще стоим изправени като гарант за свободата, демокрацията и европейския си избор, за да възпрем хората, изпълнени с негодувание, с арогантност и отмъстителност, да тръгнат по съблазнителния, но разрушителен път на популизма и нихилизма. Ние от ГЕРБ-СДС апелираме за нормализация на обществено-политическия живот и заявяваме, че ще поемем и носим своята политическа отговорност“, завърши изказването си Желязков.

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *