14.09.2024

Лекари и сестри настояват за спешни мерки срещу недостига на специалисти по здравни грижи

Медицинската общност у нас определя като изключително сериозен проблема с недостатъчния брой на специалистите по здравни грижи (медицински сестри) и споделя конкретни предложения какви законови, административни, образователни и финансови мерки биха могли да допринесат за намаляване на недостига.

Това стана ясно от широка професионална онлайн дискусия, проведена в платформата за комуникация в медицината и здравеопазването CredoWeb през юли и август.

В дискусията се включиха 460 медицински сестри и лекари от различни специалности, здравни заведения и населени места.

https://www.credoweb.bg/discussion/137735/kak-da-se-preodolee-problemat-s-nedostiga-na-meditsinski-sestri

Ето обобщение на основните предложения за осигуряване на повече специалисти по здравни грижи в болниците:

➡️ На първо място е необходимостта от категорично преразглеждане на базовите трудови възнаграждения на сестрите, както и въвеждане на адекватни допълнителни материални стимули, свързани с професионалния опит, работата в конкретни клиники и отделения – реанимации, операционни блокове, интензивни, спешни, инвазивни, неонатологии.

➡️ Специален акцент в очакванията на медицинската общност е върху заплащането на нощния труд, което в момента е напълно символично.

➡️ По отношение на образованието очакванията са за лесен прием, премахване на таксите за обучение, но стриктна преценка по време на обучението кой покрива изискванията. Преобладаващото мнение е за намаляване на срока на подготовка с акцент върху практическите умения. Според участниците в дискусията е важно сестрите да имат реални възможности за кариерно развитие с напредване на професионалния им опит – допълнителна квалификация и категоризация, която да носи и увеличено възнаграждение. Важен аспект е и разтоварването на медицинските сестри от несвойствени за тях ангажименти в здравните заведения, които трябва да се поемат от друг тип персонал – болногледачи и санитари.

➡️ Изричното настояване на медиците е да се изработи механизъм за привличане на медицински кадри от чужбина, на първо място от държавите с традиционни български общности – Молдова, Украйна, Македония, Русия, но и от други държави, като се осигури у нас адекватно езиково обучение.

С оглед привличането на повече мъже в професията трябва да се помисли и за друго наименование, защото понятието „сестра“ не се възприема добре от представителите на мъжкия пол.

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *