Манолова: Народното събрание не може да бъде и разпуснато, ако не бъде избран председател на Парламента
Изборът на председател и на правителство е отговорност на първата политическа сила, на Бойко Борисов. В случая има и други отговорни за „законодателния Франкенщайн“, който създадоха с измененията в Конституцията. Сега изборът на председател на парламента се превръща в заложник на определянето на служебен премиер. Това каза председателят на „Изправи се България“ – част от „БСП Обединена левица“ Мая Манолова в предаването „Тази неделя“ по бТВ.
„Кабинетът „Главчев“ по думите й е изключително удобен за ГЕРБ и ДПС. „Това реално си е техен парламент. Борисов и Пеевски управляват без да са печелили избори – през задния вход. Отговорни за тази абсурдна конструкция са и ПП-ДБ, които бяха в основата на тези конституционни промени“, каза тя.
Народното събрание не може да бъде и разпуснато, ако не бъде избран председател на Народното събрание. „Ситуацията изглежда като играта „Кой ще мигне пръв“, но отговорността е на този, който твърди, че е спечелил изборите. Ако не бъде избран председател на парламента, няма да започне никаква законодателна дейност. Ще влезем в ситуация, в която най-вероятно няма да бъде избрано правителство и ни чака конституционна криза“, смята Манолова.
„Изправи се България“ не е подкрепила предложението на „Има такъв народ“ за председател, тъй като „БСП Обединена левица“ са предложили „много по-добър кандидат.
„Предложихме най-подходящият. Доц. Наталия Киселова е конституционалист, граждански активен човек, с биография“, каза тя.
Последните избори според нея са били най-нечестните, а отговорност за тях не носи никой. „Ние сме в безпрецедентна ситуация, в която бяха подадени пет жалби за касиране на изборите плюс седем протеста, които обградиха парламента в първия му работен ден. Това досега не се е случвало. Моето мнение е категорично – „БСП – Обединена левица“ трябваше да подаде жалба за пълно касиране на вота, само че това решение не беше възприето от парламентарната група и затова е подадена жалба за частично касиране, като се оспорват изборните резултати в над 300 секции. Смятам, че е крайно време българските граждани да видят какво съдържат чувалите“, коментира Мая Манолова.
Смяната на 35 000 членове на секционни избирателни комисии в последната седмица преди вота и в самия изборен ден е довела до това в секциите да влязат хора, които очевидно не са минали обучение. „Очевидно те са там, за да изпълнят определени политически поръчки. Очевидно имаше и купени комисии, имаше безпрецедентен купен, контролиран вот. Имаше тежко разминаване и в избирателните списъци“, изброи Манолова.
бТВ, „Тази неделя“