Силяновска: Предложението за вписване на българите в конституцията да влезе с отложено действие
По време на разговорите между президентите на България и Република Северна Македония в Баку Гордана Силяновска е запознала Румен Радев с позицията на Скопие – промените в конституцията да влязат в сила, след като страната стане член на Евросъюза. Припомняме, че измененията са условие за провеждането на втората междуправителствена конференция и реален старт на преговори на Северна Македония за членство в Европейския съюз. „От първо лице обясних на Радев нашата позиция, по която има консенсус между правителството и мен. Казах, че е най-добре аз да съобщя това, което казвам на останалите представители в Европейския съюз и наши приятели. Това е решението, което смятам за много разумно и добронамерено“, каза тя в интервю за МРТ1.
Силяновска посочи, че не е получила коментар от страна на българския президент за предложението вписването на българите да бъде прието „с отложено действие“, след като страната стане член на ЕС. Тя допълни, че разбира ситуацията в България по отношение на невъзможността за формиране на правителство. Но смята, че Радев „ще се опита да разбере“ позициите на управляващите в РСМ, „които са добронамерени и насочени към прекратяване на ситуацията „печеливш-губещ“ и създаване на ситуация, в която и двете страни печелят“.
Очакванията ѝ са, че „спорът с България“ може да бъде решен до края на годината и Северна Македония да продължи с евроинтеграционния си процес. Според нея двете държави трябва да се срещнат „по средата“ на тълкуването на преговорната рамка, „защото нито заключенията, нито преговорната рамка може да се тълкуват като международни договори“.
Президентът на РСМ подчерта, че в Договора за приятелство и добросъседство между България и Северна Македония няма искане за вписване на българите в конституцията. Според нея вината за ситуацията е в липсата „на търсене на консенсус“ в Северна Македония по време на приемането на преговорната рамка през 2022 г.