16.01.2025

Променят Изборния кодекс

Предложенията за промени в Изборния кодекс са във фокуса на депутатите, вчера заседаваха. Проектите са пет – два на ПП-ДБ, един на „Възраждане“, един на „БСП – Обединена левица“ и един на „Има такъв народ“.

И петте законопроекта, внесени в Народното събрание, се фокусират основно върху начина на отчитане на гласовете. Очевидно това е проблемът, който е най-наболял и всички ние виждаме, коментира в BTV „Тази сутрин“ Цветелина Пенева, член на Обществения съвет на ЦИК.

В тези законопроекти се предлага или да се върне машинният начин на отчитане, или да се въведат поредните нови технологии. Говори се и за нови видове машини, за оптични центрове, обясни Пенева.

Също така се възкресява идеята за т.нар. преброителни центрове, където да се броят само хартиените бюлетини, според едно от предложенията. В друг законопроект четем, че там трябва да се броят и хартиените, и бюлетините от машинното гласуване, поясни още Цветелина Пенева.

Втората група промени, които се предлагат, касаят най-вече избирателните списъци и въвеждането на активна регистрация. По този начин могат да се изчистят „мъртвите души“ от списъците.

Наистина основният въпрос е как ще се броят гласовете. Покрай това обаче виждаме един много съществен проблем – някои от законопроектите предлагат взаимоизключващи се решения, коментира от своя страна Даниел Стефанов, изборен експерт и преподавател по „Политически науки“. Той даде пример със законопроект, който вкарва едновременно сканиращите устройства и преброителните центрове, което в изборния процес на практика има една и съща функция – да брои гласове.

По думите на Стефанов има няколко риска, когато по отношение на промените в Избирателния кодекс и единият е свързан с избирателните списъци.

Идеята, че българският избирателен списък е толкова грешен, че той трябва изначално да се поправи, е много широко разпространена, но никога не е била доказана. Виждаме, че има вероятно някакви неточности в избирателния списък, но не знаем тази неточност колко е голяма, каза Даниел Стефанов.

Според него има риск от едната крайност да преминем в другата, където да се окаже така, че да отидем в избирателната секция и да ни няма в списъка по някаква причина.

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

CAPTCHA ImageChange Image