24.03.2025

Скъпи храни ни пречат за еврото

Рязкото поскъпване на храните през януари ни пречи за приемане на еврото. Страната ни е с 0,03% над прага за влизане в еврозоната, показват експресни данни на Евростат.

Само за месец януари инфлацията в страната ни е 2%, което е най-високото ниво за последните 33 месеца, от април 2022 г. насам. Инфлацията през януари ни връща в ситуацията през 2022 г., когато беше отчетено рекордно поскъпване на стоките и услугите и обедняване на хората.

Основната причина за високата инфлация през януари е поскъпването на редица храни. Общото повишение на цените на храните и безалкохолните през януари е с 2,5%, което също е най-високото ниво от 33 месеца насам.

През първия-месец на годината хлябът е поскъпнал с 15,9%, а брашното с 10,9%, показват данните на НСИ. Причината за това е връщането на ДДС за хляба и брашното на 20%. Но и при редица други храни има съществено поскъпване. Например цените на краставици са нараснали с 22,5%, на чушките – с 16,8%, на зелето – с 11,6%, на листните зеленчуци – с 8,3%, на кафето – с 5,6%, на шоколадите с 3,7%, на маслото с 2,7%, на сиренето с 2,5% и т. н.

Всичко това предизвика гнева на много граждани, които се включиха в бойкота на търговските вериги в четвъртък. Разбира се, има и хора, за които няма значение каква е цената на маслото и сиренето и дали плащаме за тях повече, отколкото в Германия и Австрия, и те не участваха в бойкота.

Цените на ресторанти, барове и други заведения през януари са нараснали средно с 2,3% в резултат на връщането на ДДС за ресторантите на 20%. Но за рекордната инфлация през януари има и ред други причини.

От януари токът за домакинствата поскъпна с 8,4% в резултат на решение на служебния министър на енергетиката да увеличи дела на енергията за домакинствата от скъпите въглищни електроцентрали.

Освен това през януари поскъпнаха газът и водата. Редица общини вдигнаха местните данъци и такси, което доведе до средно поскъпване на услугата по събиране и изхвърляне на отпадъци с 6,5%.

В резултат на покачването на цените през януари годишната инфлация за последните 12 месеца достигна 3,7%. След като до септември миналата година годишната инфлация намаляваше, през последните четири месеца стабилно расте.

За да покрием критерия за ценова стабилност за влизане в евро-зоната, средногодишната инфлация в страната ни, измерена според потребителската кошница на хората в ЕС, трябва да е с не повече от 1,5% над покачването на цените в трите държави от ЕС с най-ниска инфлация.

Според експресните оценки на Евростат тези три държави са Финландия със инфлация от 1,02%, Литва с 1,05% и Италия с 1,14%. Така за да изпълним формално критерия за еврозоната инфлацията ни трябва да е до 2,57%, а отчетената средногодишна инфлация е 2,6 на сто, или с 0,03% над прага.

Макар формално страната ни да не покрива критерия за приемане на еврото, за страната ни може да бъде направено изключение и да бъде взето политическо решение за включването ни в еврозоната, както беше направено с Хърватия.

Ако една от страните с най-ниска инфлация в ЕС бъде изключена от изчисленията и бъде заменена с друга, ще отговорим на критерия. Но за приемането ни в ерозоната е важно да изпълним и критерия бюджетният дефицит да е под 3% от брутния вътрешен продукт.

„Риск за влизането на България в еврозоната няма“, заяви в парламента министърът на финансите Теменужка Петкова. Тя обясни, че окончателните данни на Евростат за инфлацията през януари ще бъдат обявени на 24 февруари. „

Ако България покрие критерия за инфлация, отговаря на всички изисквания, така, както предвижда решението на българския парламент, министърът на финансите веднага е длъжен да подаде искане за изготвяне на конвергентен доклад“, обясни финансовият министър. Страната ни трябва да подготви и Структурно-фискалния план за периода 2025-2028 г., който трябва да бъде изпратен в Брюксел.

В понеделник, 17 февруари министърът на финансите Теменужка Петкова ще участва на заседание на Еврогрупата. Първа точка в дневния ред е министър Петкова да информира министрите на финансите на страните от еврозоната за постигнатия напредък към изпълнение на критериите за приемане на еврото.

 

Източник: в-к Труд

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

CAPTCHA ImageChange Image