23.03.2025

Силви Кирилов: Системата на здравеопазването е консервативна система

Системата на здравеопазването е консервативна система. Революционни действия в нея са притеснителни и трябва да са по-внимателни. Това каза министърът на здравеопазването Силви Кирилов в предаването „Денят започва с Георги Любенов“ по БНТ.

По думите му клиничните пътеки не са финансов инструмент, а стандарт за качество. Според него не може да се говори за източване на средства от клиничните пътеки от всяка болница.

„В болници с голям обем на дейност и голяма сложност на дейността има т.нар. клинични пътеки, които не са достатъчно остойностени. Има разписани и изисквания, които са стандарт за качество. Тези хора, които отиват на дадена процедура, не страдат само от едно заболяване, те имат придружаващи заболявания, които утежняват състоянието и поставят различни задачи, които пък изискват допълнителен финансов ресурс и това трябва да се отчете.“

В бюджета за тази година е предвидено Здравната каса да финансира биомаркерите.

„Биомаркерите са показатели, фактори, които са необходими за прогнозиране на терапевтичния протокол. Досега те не се финансираха от касата, т.е. не се заплащаха и болните сами трябваше да ги покриват, които все пак не по джоба на всички пациенти. И мисля, че това е една добра стъпка към повишаване достъпността на това изследване за всички болни, които имат нужда от него. Може заделеният финансов ресурс да не стигне, но първата стъпка е направена и следващата година може да се прогнозира“, поясни министър Кирилов.

Той подчерта, че България разполага с кадри, способни да решават всяка лечебно-диагностична задача, но трябва да се осигурят условия, за да могат да предадат знанията си на следващото поколение.

„“В новия бюджет е предвиден специален финансов ресурс, което е сериозна стъпка, защото се прави за първи път. Някои фармацевтични компании извадиха есенциални онкологични препарати от позитивния лекарствен списък, което ги прехвърля в друга процедура на доставка и води до поскъпване. Единственият механизъм за контрол остава договарянето на цените“, поясни Кирилов.

Той засегна и темата за забраната за износ на лекарства. „Ние сме длъжни да наблюдаваме пазара и когато установим липси, да включваме съответните медикаменти в забранителния списък. Това вече дава ефект“, каза здравният министър.

На въпрос дали студентите по медицина трябва да подписват договор, който да ги задължава да останат в страната след завършване, Кирилов заяви, че това не е ефективно решение. „Не мисля, че по този начин ще ги задържим. Трябва да създадем условия, при които сами да поискат да останат“, подчерта той.

Силви Кирилов заяви, че вторият медицински хеликоптер трябва да пристигне следващата седмица. „Всички проверки на апаратурата са извършени. Той ще бъде дислоциран в Сливен, където всичко е подготвено. До края на март очакваме третия хеликоптер, а до края на годината – останалите два“, съобщи Кирилов.

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

CAPTCHA ImageChange Image