Костадинов взриви залата в НС: „Подпомагане“ на инвеститори или схема за мащабна кражба

Вчера, в рамките на първото четене на Законопроектите за изменение и допълнение на Закона за насърчаване на инвестициите, Костадин Костадинов изрази категорично несъгласие с предложените промени, като обяви, че не ги подкрепят. Според него и двата законопроекта залагат на принципно сгрешен подход към инвестиционната политика в страната, като предвиждат форми на „подпомагане“, които по думите му са неефективни и създават условия за злоупотреби.
„Говори се за подпомагане, но не се разбира какво точно значи това. Представя се като някаква помощ, но всъщност се създава механизъм за преразпределение на публични средства, често в полза на приближени лица чрез областните управи“, заяви председателят на „Възраждане“ от парламентарната трибуна.
Той коментира и работата на Българската агенция за инвестиции, като я определи като „изкуствено и синекурно звено“ без реална ефективност и с неясни функции. По думите му съществуването на такава институция служи основно за „уреждане на верни партийни другари на държавни хранилки и софри“. Също така председателят на „Възраждане“ отвори една скоба, че бивш министър от ППДБ, преди дни е признал в национален ефир, че Пеевски е заповядвал на депутатите от партията как и за кого да гласуват.
Костадин Костадинов се върна и към още примери от последното управление, като критикува бившата министърката на иновациите и растежа Милена Стойчева, подчертавайки, че има данни за прекомерните ѝ пътувания в чужбина и липса на реален принос към инвестиционната политика.
„Как хора, които превърнаха държавната администрация в място за разходки с държавни средства, могат днес да говорят за инвестиции и подпомагане? В пазарна икономика държавата не трябва да дава пари, а просто да не взима – да не пречи. Това е истинското подпомагане“, подчерта той.
Председателят на „Възраждане“ посочи, че успешният модел за икономически растеж е доказан от държавите от БРИКС. Той акцентира върху политиката на създаване на специални икономически зони с нулево данъчно облагане, особено за външните инвеститори, като даде пример с Китай, който „от изоставаща държава се превърна в най-голямата икономика в света“.
„Тези зони не предвиждат пряко финансиране, а освобождаване от данъци и изграждане на необходимата инфраструктура. За местните инвеститори, които нямат равен старт, държавата предвижда допълнително подпомагане. Това е моделът, който работи“, заяви той.
Според Костадинов настоящото членство на България в Европейския съюз възпрепятства въвеждането на подобен диференциран подход. Той го сравни с „поставяне на атлет и инвалид на стартовата линия с твърдение, че стартът е равен“, като подчерта, че при такива условия финалът няма как да бъде справедлив.
„Имаме нужда от специално законодателство, което да третира българския инвеститор с нужната грижа и разбиране за неговата позиция. Само че няма кой да го издейства, защото в момента ‘Възраждане’ не управлява. Единствено ние имаме подготвен законопроект в тази посока, но той не се разглежда, както се случва с всички наши предложения“, каза той.
Костадин Костадинов завърши изказването си с остра критика към съдържанието на обсъжданите законопроекти: „Те са жалки, безсмислени, некадърно написани и импотентни от гледна точка на правно съдържание. Обидно е за Народното събрание дори да ги обсъжда.“
Той увери, че между първо и второ четене от политическата организация ще внесат конкретни предложения, въпреки че не очакват да бъдат приети, „тъй като биха нарушили философията на законопроекта“.
„Ще покажем как може да се развива българската икономика – стига да има държавна воля“, заключи Костадинов.