15.06.2025

Парламентът прие на първо четене промени в Закона за платежните услуги и системи

Парламентът прие на първо четене законопроект за изменение на Закона за платежните услуги и платежните системи, внесен от Министерския съвет. Това стана със 122 гласа „за“ и 39 „против“. Тези промени адаптират националната правна рамка, регламентираща платежния надзор и предоставянето на платежни услуги, за периода след присъединяването на България към еврозоната.

Измененията подкрепиха от парламентарните групи на ГЕРБ-СДС, „Продължаваме Промяната – Демократична България“, „ДПС – Ново начало“, „БСП – Обединена левица“, „Демокрация, права и свободи“ – ДПС и „Има такъв народ“. Против гласуваха от „Възраждане“, МЕЧ и „Величие“.

С цел подготовка на платежните услуги и системи за предстоящото въвеждане на еврото като парична единица в България, се предвиждат технически редакции в редица законови текстове. Тези разпоредби въвеждат норми от правни актове на Европейския съюз (ЕС), които съдържат парични стойности и следователно стойността в лева следва да се замени със стойността в евро.

Със законопроекта се изменят няколко акта, с които се осигуряват единни правила за презграничните еврови незабавни кредитни преводи в рамките на ЕС. Въвежда се и легална дефиниция на понятието „незабавен кредитен превод“.

С измененията се постига съответствие с правилата на Трансевропейската автоматизирана система за брутен сетълмент на експресни преводи в реално време (TARGET) и обезпечаване на ефективното прилагане от страна на БНБ на Рамката на Евросистемата за надзор над електронни платежни инструменти, схеми и споразумения.

От датата на въвеждане на еврото в България ще бъде преустановено функционирането на оперираната от БНБ платежна система за брутен сетълмент в реално време РИНГС.

Предвидени са и промени по отношение на използването на платежната сметка за основни операции на пенсионери, студенти и докторанти. Предлага се потребителят ежемесечно да може да инициира общо до три кредитни превода, включително чрез системите за онлайн банкиране на обслужващата банка. Също и общо до три операции по теглене на пари в брой от терминално устройство АТМ или ПОС на обслужващата банка, за които не се начисляват такси.

Източник: БТА

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

CAPTCHA ImageChange Image