17.07.2026

До края на годината България ще разполага с пет въздушни линейки за спешна медицинска помощ

Stockholm, Sweden - July 7, 2016: One helicopter air ambulance Eurocopter EC135 (SE-JFN) operated by Scandinavian Medicopter in the air near the Sodersjukhuset hospital

Нова хеликоптерна площадка за спешна медицинска помощ откри в Кърджали министърът на здравеопазването Силви Кирилов. Площадката е край многопрофилната болница „Д-р Атанас Дафовски“ и е седмата по ред в страната. Необходимостта и е не само заради здравето на хората от област Кърджали, на и заради катастрофите, които се случват в ускорения трафик за Гърция през прохода Маказа. В страната ще бъдат изградени общо 17 хеликоптерни площадки, но очакванията са броят им да се увеличи, каза Силви Кирилов.

До края на годината България ще разполага с пет хеликоптера за спешна медицинска помощ, увери министърът на здравеопазването Силви Кирилов. Три от машините вече са в страната ни, два хеликоптера ще пристигнат до края на годината, а през следващата 2026 г. броят на хеликоптерите – линейки ще стане общо осем.

Силви Кирилов, министър на здравеопазването: Кога ще пристигнат всички хеликоптери?

Официално тези, които са по ПВУ – това е юни месец 2026 г. Но ние сме поръчали още,които нашата държава с нашия ресурс ги е заплатила – те са за след това.“

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

CAPTCHA ImageChange Image