12.11.2025

Община Царево е сред лидерите в благоустройството

Морският курорт е финалист за Строителните Оскари 2025
Лидерите в благоустройството и приносът на местната власт ще бъдат отличени от XV-то издание на годишните награди LUXURY Property AWARDS 2025.
Златните статуетки ще бъдат връчени на 9 октомври от 20 часа в 5-звездния хотел Краун Плаза София.
С успешните си благоустройствени проекти община Царево е сред претендентите за строителните Оскари, съобщават организаторите.
След катастрофалното бедствие от 2023 г. общината  успешно възстанови критичната инфраструктура – мостове, пътища, язовирни стени, но и да привлече и инвестира ресурс в много важни за района проекти.
Местната администрация даде пример за устойчив модел на развитие в цялостната инфраструктура и туристическия продукт, като стабилизира и развива курортния град.
Пътна инфраструктура до селата в Странджа, нов Медицински център, цялостно обновяване на сградата на Противопожарна служба, ремонт на образователната инфраструктура в гр. Ахтопол – детска градина, училище, спортни площадки и физкултурен салон, нов физкултурен салон за детската градина в Царево, водопровод на село Варвара, са само част от проектите, които са приключени или се довършват.
Общината спечели и европейско финансиране за модернизация на рибарското пристанище, а с държавни средства ще изгражда многофункционална спортна зала в Царево и проекти за водопроводи по всички села.
Изграден е нов път до с. Фазаново — сега придвижването там е гладко и сигурно. Пътят към с. Бродилово е в процес на финализиране: изпълнен е първи етап, предстои финалният слой асфалт, а пътят Царево – Арапя – Оазис – Лозенец вече обслужва натоварения трафик и прави пътуването по-удобно.
Разработен е вече готов проект за път с велосипедна и пешеходна алея от „Оазис“ до Лозенец.
Изградени са и важни социални обекти – Пожарната служба в Царево – пълен ремонт по проект BG-RRP-4.020-0293, във фокуса: енергийна ефективност и модернизиране на сградата.
Открит е и нов медицински център по съвременни стандарти, оборудван с кабинет за неотложна помощ, лаборатория, рентген и специалисти от почти всички ключови области: обща медицина, стоматология, кардиология, ендокринология, хирургия, неврология, гинекология, дерматология, ортопедия.
Здравословният начин на живот също се развива – открит е нов фитнес на открито в с. Лозенец с безопасно и модерно пространство за упражнения, особено ценено от младежите и учениците. Ремонтирано е футболното игрище в Ахтопол – с нова синтетична, здрави предпазни мрежи и енергийно ефективно осветление за вечерни мачове и тренировки.
Изграден е нов физкултурен салон в ДГ „Ален Мак“ – уютна вътрешна среда, солна стая пригодена за малките палавници.
Царево се утвърждава като общински център с достъпно здравеопазване, сигурност, добро място за живеене и перфектни условия за ваканционен имот и туризъм.
По време на церемонията  ще  бъдат връчени призове за Иновации и инвестиции в луксозното строителство, Луксозно жилищно, обществено и бизнес строителство, Най-добра строителна компания, Идеен проект, Реновирано строителство, Локация на годината и др. Организатори на събитието са Глобал Медиа Груп и ВИП Комюникейшън, част от международната платформа за сътрудничество Global Leaders.
Партньори на Строителните награди са Камарата на архитектите в България, Българска предприемаческа камара, Националната строителна федерация, Международната академия на архитектуратата и други.
Снимки: Община Царево

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

CAPTCHA ImageChange Image