19.07.2026

Дронове ще разкрият истинските мащаби на незаконното строителство край Варна

Експерти започнаха въздушно обследване на местността „Баба Алино“ край Варна, където наскоро беше разкрито мащабно незаконно строителство, определяно от мнозина като цял нелегален град.

Проучването се извършва съвместно от специалисти от Националния център за геопространствени изследвания и технологии към Софийския университет и представители на Камарата на архитектите във Варна.

За целта се използва съвременна технология за въздушно лазерно сканиране чрез дронове, която позволява изключително прецизно картографиране на терена.

„Заснехме площ от около половин квадратен километър за по-малко от час. Събраните данни ще ни дадат възможност да изградим детайлен триизмерен модел на района и да анализираме реалните очертания на застрояването“, обясни пред Nova проф. Стелиян Димитров.

По думите му технологията позволява дори дигитално „премахване“ на растителността от изображенията, което ще помогне да се установи точният обхват на строителните дейности. Очакваната точност на измерванията е в рамките на едва няколко сантиметра.

Първоначалните наблюдения показват значително количество растителност в района, но експертите не изключват възможността преди строителството да е извършвано сериозно разчистване на терена.

След приключване на геопространствения анализ архитектите ще сравнят събраната информация с подробните устройствени планове, кадастралните карти и наличната документация. Така ще стане ясно кои обекти са законно отразени и кои попадат извън регулация.

Специалистите очакват още в следващите дни да бъдат готови първите резултати от обследването, които ще дадат по-пълна картина за мащабите на строителството в района.

Бояна Бояджиева

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

CAPTCHA ImageChange Image