20.07.2026

ЕС: Конституционните промени остават необходима стъпка за преговорите на Северна Македония

Конституционните промени остават необходимата следваща стъпка за започване на преговори на Северна Македония с Европейския съюз. Това заяви еврокомисарят по разширяването Марта Кос на съвместна пресконференция в Скопие с премиера на страната Християн Мицкоски.

Кос подчерта, че процесът на разширяване не се основава на гаранции, а на доверие, поети ангажименти, последователност и реална работа.

По думите ѝ изграждането на доверие със съседите и с всички държави членки е ключово за напредъка на страните кандидатки.

„Доверието може да бъде изградено не само с добри думи, но и с добри дела“, заяви Марта Кос.

Тя посочи, че това включва избягване на език, който увеличава напрежението, уважение към международното право, мирно решаване на споровете и сътрудничество по общи въпроси.

Според еврокомисаря доверието не се отнася само до отношенията с една отделна държава членка, а трябва да бъде изградено с всички 27 страни от Европейския съюз.

От своя страна премиерът на Северна Македония Християн Мицкоски заяви, че страната няма „план Б“ по отношение на европейската си интеграция.

Той подчерта, че правителството остава ангажирано с реформите, укрепването на икономиката, институциите и върховенството на закона.

„Нашият ангажимент остава непроменен. Ще продължим с реформите, ще укрепим икономиката, институциите и върховенството на закона, защото това е в интерес на гражданите“, заяви Мицкоски.

В същото време той посочи, че всяко трайно решение трябва да се основава на взаимно уважение, защита на националното достойнство и ясна европейска перспектива.

По думите на Марта Кос Северна Македония е изпълнила около 90% от десетте реформи, които е трябвало да бъдат реализирани до края на юли.

Под въпрос остава изборният закон, по който политическите сили в страната все още не могат да постигнат консенсус.

Темата за конституционните промени, включително вписването на българите в основния закон на Северна Македония, остава ключово условие по пътя на страната към Европейския съюз.

Бояна Бояджиева

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

CAPTCHA ImageChange Image