Мерки срещу миграцията
Затягането на контрола на границите в Германия не е новост. Те се опитаха да въведат подобен контрол на границата още през 2022 г. Проблемите на Австрия, които засегнаха нас, започнаха с първите усилия на Германия да започне да контролира мигрантския поток. Това каза Тихомир Безлов – главен експерт „Сигурност“ в Центъра за изследване на демокрацията, в предаването „Денят започва“ по БНТ.
Той припомни, че Германия намали и помощите си за бежанци, а след атентатите в Манхайм и Солинген вече говори и за екстрадиране към Афганистан и Сирия.
Безлов отбеляза, че в новия Европарламент крайната десница е разединена, но консервативните десни стари класически партии рязко преминават към антиимигрантски стил на говорене. „Това, което тепърва предстои да се случва в Брюксел, според мен е търсене на нови решения на мигрантската криза. Много от страните, които имаха проблеми, тръгнаха да ги решават сами“, заяви той.
Бившият заместник-министър на вътрешните работи Филип Гунев отбеляза, че повече от година Германия има проверки на границите с Австрия, Чехия, Полша. „Тези проверки ще имат икономически ефект, няма как да нямат. Това е политическо решение. Ефектът ще бъде потоците от бежанци да се насочат извън пътищата“, смята той.
По думите му все още няма ясно изместване на политиките в Германия в посока антиимиграция. „Това става постепенно, плахо“, заяви Гунев.
Политиката по екстрадиция в последните години не работи, отбеляза бившият външен министър.
Пактът за миграция по думите му е въвел козметични промени.