14.10.2024

Популистите в Германия печелят избори, но засега трудно ще повлияят на икономиката

Неотдавнашното добро представяне на десните и левите популисти на провинциалните избори в Източна Германия е напът да разклати основите на водещата европейска икономика. След като получи мнозинството от гласовете в Тюрингия, изпреварвайки Християндемократическия съюз (ХДС) и остана на второ място в Саксония с 30,6 на сто от вота спрямо 31,9 на сто за ХДС, крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“ се превърна в основна сила в бившата ГДР. Това усложни допълнително политическата ситуация за коалицията от социалдемократи, либерали и зелени, водена от канцлера Олаф Шолц, която управлява Германия на федерално равнище. Резултатите от изборите, които отредиха трето място на антиимиграционния и крайно ляв Съюз „Сара Вагенкнехт“ в двата региона, предизвикват загриженост сред експерти и анализатори относно възможните социални и икономически последици.

„Резултатите от регионалните избори направиха невъзможно правителствата в Саксония и Тюрингия да продължат да съществуват в сегашната си конфигурация. За центристките партии ще е трудно да се коалират, имайки предвид, че те изключват коалиция с „Алтернатива за Германия“ и всяко мнозинство в регионалните парламенти ще зависи де факто от участието на новосъздадения Съюз „Сара Вагенкнехт“. Антинатовската му позиция и желанието за незабавно прекратяване на войната в Украйна, независимо как, го противопоставят на повечето основни политически партии, предупреждават в неотдавнашен доклад Юлиан Цимерман и Елена Кларе, анализатори за държавния и частния център в „Скоуп рейтингс“ (Scope Ratings).

Изборният резултат идва в контекста на засилването на позициите на ултранационалистическите партии, както на френските, така и на европейските избори. За Германия е особено показателно, че тези победи идват в Източна Германия – регион, в който безработицата достигна 7,6 на сто през август и е с 1,5 на сто над средното за страната ниво, според Федералната статистическа служба „Дестатис“ (Destatis). „В Източна Германия усещането за отчаяние и стагнация, съчетано с икономическия „махмурлук“ от обединението на Германия, улеснява антисистемните кандидати да затвърдят властта си и да разпространят послание, подобно на това, което се отправя към гласоподавателите в провинциалните райони в САЩ“, обяснява Рейчъл Рицо, изследовател в Атлантическия съвет.

В неотдавнашен анализ Рицо отбелязва, че укрепването на радикалните блокове се дължи на дълбокото недоверие в ЕС, противопоставянето на подкрепата за Украйна, отхвърлянето на политиките за изменение на климата и на общото усещане, че нещата вървят зле, тъй като „елитите“ са се провалили. Не бива да се забравя, че за първи път ултранционалистична фракция печели избори в Германия след Втората световна война, отбелязва испанското издание „Синко диас“.

В публикуван неотдавна анализ Виола Ной, ръководител на социалните и електорални изследвания във фондация „Конрад Аденауер“, твърди, че подкрепата за консерватора Михаел Кречмер е позволила на християндемократите да надделеят в Саксония. Експертката обаче уточнява, че „основните параметри на политическите настроения са почти идентични с песимистичните настроения в Тюрингия“.

Икономическа криза

Индустриалното сърце на Европа не може да се възстанови след пандемията и скока на цените, последвал избухването на войната в Украйна. Последните данни за германската икономика през второто тримесечие на 2024 г. показват, че тя се е свила с 0,1 на сто след увеличение с 0,2 на сто между януари и март.

В този контекст изследователите на английския мозъчен тръст „Омфиф“ (Omfif) смятат, че тези изборни резултати са в отговор на социалната заплаха за стабилността на германската икономика след края на пандемията, особено в по-слабите икономически провинции на бившата ГДР.

„Икономиката на Германия просперира от дълго време, което е отражение на политиката за стабилност на страната, способността за производство на висококачествени стоки, особено автомобили, и растеж, задвижен от износа. Този дългогодишен успешен модел в момента в голяма степен е разрушен“, твърдят изследователите на мозъчния тръст.

Има ли риск?

Експертите на Ейч Ес Би Си (HSBC) обаче смятат, че победата на радикалните формации не крие непосредствен риск.

По подобен начин гледат на ситуацията и банковите анализатори на „Беренберг“(Berenberg), според които тези резултати не „преразпределят достъпа до важни области на макроикономическата политика“, тъй като регионалните компетенции са концентрирани в сигурността и образованието, а не в други сектори от голямо значение за националната икономика.

„Не очакваме тези местни избори да доведат до колапс на федералното правителство или да променят и без това слабата понастоящем икономика на Германия, тъй като 4,1 милиона жители на Саксония и 2,1 милиона жители на Тюрингия представляват относително малка част от 84,7 милиона души, които живеят в Германия, а и те се намират в източната част на страната, която е по-слаба икономически“, посочват от „Беренберг“.

Според Карстен Бжески, ръководител на отдела за макроикономически изследвания в Ай Ен Джи (ING), един от възможните начини, по които коалицията на канцлера Шолц може да си възвърне поизгубения политически капитал, се крие в експанзивната фискална политика и пакетите със стимули.

Източник: БТА

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *