Скопие: Българският посланик отказа да приеме протестната нота заради знамето на РСМ
Българският посланик Желязко Радуков в Северна Македония отказа да приеме протестната нота за липсата на македонското знаме на срещата между президентите на България и РСМ на 13 септември, заявиха от македонското външно министерство.
Дипломатическото ведомство заяви за „Сител“, че това е сериозен дипломатически гаф и че протестната нота ще бъде изпратена на Радуков по дипломатически път, както и че ще му бъде връчена по служебен път.
Самият посланик обаче отрече такава нота да му е била връчвана и още веднъж повтари позицията на България – че срещата на двамата президенти е била неформална и протоколът не е бил нарушен. Посещението бе по повод културна проява – гостуване на Националната опера и балет на Република Северна Македония в София и няма характер на държавно, официално или работно посещение.
Темата за снимката, на която зад българския президент Румен Радев и президентът на Северна Македония Гордана Силяновска са поставени българският трикольор и знамето на ЕС и отсъства държавното знаме на Северна Македония трети ден продължава да е водеща в страната.
Муцунски: Ако България подходи добросъвестно, както правим ние, трябва да се извини след протоколната грешка в президентството
„Идеята за среща на президентите на България и Република Северна Македония, по време на посещението на Гордана Силяновска в София за представлението на Националната опера и балет на Северна Македония в Софийската опера и балет е на българската страна“, каза в интервю за МРТ1 министърът на външните работи и външната търговия Тимчо Муцунски, предаде БТА.
„Бяхме наясно какво се случи. Ясно видяхме, че има разминаване между договорения протокол и това, което се случи на практика, но решихме, поради спецификата на момента, да реагираме по начина, по който реагирахме“, каза в интервюто Тимчо Муцунски, според когото не са реагирали на място, тъй като „устната реакция не е формална реакция и дипломатическият протокол много строго регламентира тези въпроси“.
„Ако отсрещната страна (България) подходи добросъвестно, както правим ние, тогава е естествено да се извини след такава протоколна грешка. Да каже, че е грешка и че не е имало форма на обида или унижение. Тогава ще повярваме, че и другата страна действа добросъвестно. Не бих искал да се разочаровам от нашия съсед и да няма отговор. Ние ще продължим да бъдем позитивни, но ще видим след реакцията по този случай, какви са намеренията на настоящия президент (на България) и на служебното правителство“, каза Муцунски, който уточни, че на работния обяд в София, на който той е присъствал е имало и държавното знаме на Северна Македония, е преминал в приятелска атмосфера и са били обсъдени няколко теми, сред които и Коридор 8, както и отварянето на ГКПП „Клепало“ между Струмяни и Берово.
В отговор на въпрос защо самият той, като министър на външните работи не е имал среща с неговия български колега, Муцунски отговори, че от българското министерство на външните работи е имало такава идея, но тя е дошла ден преди посещението им в София, времето е съвпадало с работния обяд, а самият той не е имал достатъчно време да се подготви тази среща.
Силяновска: Ако си бях тръгнала, когато видях, че знамето на Северна Македония липсва, би било скандал
Пред телевизия Сител темата коментира и президентът на РСМ Гордана Силяновска-Давкова. Тя обясни, че не е реагирала на липсващото знаме, за да не предизвика скандал. Коментира обаче, че не е знаела, че ще трябва да се снима с Румен Радев в гербовата зала. По думите ѝ домакинът в случая „не е бил прав“ и вероятно е допуснал пропуск.
Иначе разговора си с българския президент в петък в София Силяновска окачестви като „дълъг, приятелски, уважителен“ с „разгорещен диалог“, насочен не към проблемите и разногласията, а към това какво двете държави могат да направят заедно.
Силяновска разказа, че покана да присъства на представянето на операта „Набуко“, постановка на Националната опера и балет на Северна Македония е дошла от директора на Софийската опера и балет Пламен Карталов, след представлението в Скопие през май на „Валкюра“.
По думите й от нейния кабинет са се свързали с президентството в София, за да поканят Румен Радев и съпругата му да посетят представлението, покана, която е била приета. Посещението си в София тя окачестви като посещение „с културна цел“.
„Познавам протоколните правила на България, както и на много други държави, познавам и Виенската конвенция за дипломатическите отношения. Знам, че домакинът определя протокола, знам, че е имало примери, когато са идвали и други държавници, но държавните символи не са били поставяни. Но това, което ме учуди и не мисля, че е направено нарочно, е защо не бях информирана за това. Последната уговорка беше, че ще има снимка от срещата на четири очи (на двамата президенти), естествено няма да има снимка от обяда, но не знаех, че ще трябва да се снимам и в помещение, където се правят фотосесии (Гербова зала). Когато тръгнахме (с президента Радев), мислех, че отиваме в стаята, където ще се проведе срещата „на четири очи“. Когато влязох в помещението, видях двете знамена и трябваше да мисля какво да направя. Едната ми мисъл беше, да си тръгна и щях да предизвикам скандал, а другата, че домакинът е определил правилата и че домакинът, а не аз, греши. В този момент реших, че е по-добре да не предизвикам скандал“, обясни в интервюто Силяновска, посочвайки, че е била под влиянието на трагичното събитие с двамата загинали пилоти в България и е преценила, че реакцията й да си тръгне би означавало, че посещението няма да се случи, а това поставило и още една сянка, върху представлението на Националната опера и балет на Северна Македония.
В отговор на въпрос, породен от думите на Мицкоски, че „целта на България е да показва мускули“, дали е усетила подобно нещо по време на разговора с Радев, Силяновска отговори, че „възприятието на премиера е негово възприятие“ и по реакциите вижда, че мнозина реагират по подобен начин, „но трябва да се научим понякога да не се реагира с емоции, а с разум“.
Как реагира България
Вчера президентът Румен Радев посочи, че проблемът на Република Северна Македония не е България.
„В подобни случаи, протоколната практика не предвижда интониране на химни, поставянето на други държавни знамена, както и други протоколни атрибути. Горното е било посочено и от посланик Радуков днес в разговора му с дипломатите от външното министерство на РСМ“, заявиха и от пресцентъра на външното ни министерство пред БНР.
Оттам припомниха, „че водени от желанието за добросъседски отношения и оставайки последователни в политиката си за поддържане на открит диалог с партньорите от Република Северна Македония, от българска страна бяха отправени покани до министрите, придружаващи президента Силяновска-Давкова, за срещи с техните омолози. За съжаление, поканата от министъра на външните работи Иван Кондов до министъра на външните работи и външната търговия Тимчо Муцунски бе отклонена“.