Над 13 700 съдебни дела са образувани по електронен път за 18 месеца
Общият брой на образуваните съдебни дела по електронен път надхвърли 13 700 само за период от 18 месеца. Това стана възможно след като през март 2023 г. Информационно обслужване завърши проекта за оптимизиране на Единния портал за електронно правосъдие (ЕПЕП), което позволява на гражданите да инициират съдебни дела изцяло онлайн. От началото на годината броят на образуваните електронни дела през портала е над 10 500, което е три пъти повече в сравнение с цялата минала година. Статистиката показва, че все повече граждани се възползват от възможността да инициират съдебно дело по електронен път. Порталът се ползва активно от над 19 хил. потребители.
Данните показват, че извършените процесуални действия чрез подаване на документи изцяло по електронен път са над 160 000, а след оптимизацията на системата, прочетените електронни призовки през потребителски профили са над 38 хиляди, което е драстично увеличение спрямо предходните 8 години. Разработената функционалност на ЕПЕП за активен достъп до дела, чрез извършване на процесуални действия в електронна форма, е дала възможност на адвокати и страни по дела да попадат успешно над 164 000 електронни документа във всичките 151 съдилища.
„Оптимизирането на платформата повишава значително ефективността на сектор „Правосъдие“ и облекчава достъпа до правосъдие на гражданите и бизнеса“, каза изпълнителния директор на Информационно обслужване Ивайло Филипов. По думите му дигитализацията в сектора дава възможност за получаване на висококачествени, икономически ефективни и леснодостъпни електронни услуги. От друга страна спестява значителни разходи и време на потребителите.
Данните показват, че достъпите до електронни съдебни дела през ЕПЕП са скочили със 130% за деветмесечието на 2024 г. спрямо същия период на миналата година. Общият брой на достъпите за последните 18 месеца достигна 340 000, което е шесткратно увеличение спрямо всички достъпи от стартирането на електронния портал през 2015 г.
Проектът „Оптимизиране на Единния портал за електронно правосъдие за създаване на условия за повишаване достъпа на граждани и юридически лица до е-правосъдие“ на Висшия съдебен съвет увеличава значително публичността, проследимостта и прозрачността на съдебната система. Той предоставя възможност за онлайн регистрация на потребители, създаване и управление на профили на юридически лица (държавни институции, банки, застрахователи, доставчици на комунални услуги и др.), електронно заявяване на достъп до дела, нови електронни услуги за иницииране на съдебно производство, подаване на документи по образувани дела и електронни разплащания през виртуален ПОС терминал.
Като част от проекта, Информационно обслужване разработи и мобилното приложение eCase. То предоставя възможност на всеки потребител с регистриран профил достъп до публични и дела с лично участие, преглед на всички приложени електронни документи и връчване на електронни съдебни книжа. Приложението осигурява удобна и лесна проследимост на хронологията по съдебните дела навсякъде и по всяко време. За допълнително удобство на потребителите е реализирана възможност за синхронизация на предстоящи съдебни заседания с календара на мобилната операционна система. Приложението е налично за двете най-разпространени операционни системи за мобилни устройва Android и iOS. Данните показват, че отворените потребителски сесии само в рамките на 1 година, откакто приложението влезе в експлоатация, надхвърлят 530 000.
„Електронният достъп до съдебни дела и електронното призоваване спестява значително време на административни органи, юридическите лица, гражданите и адвокатите и повишава достъпността до е-правосъдие и прозрачността в сектора“, каза още Ивайло Филипов.