14.12.2024

Министър Кондева: Новата система на ТЕЛК ще заработи до два месеца и резултатите ще са много по-добри

Новата система на ТЕЛК ще заработи до два месеца. Промените, които направихме, наистина бяха необходими и вече започват да дават резултати. Истинският положителен резултат обаче ще го видим след няколко месеца. Това каза снощи здравният министър д-р Галя Кондева в предаването „Защо, господин министър“ по бТВ.

Проблемът с ТЕЛК решенията идва от това, че има 30 000 невзети решения през последните четири години, обясни тя.

Д-р Галя Кондева припомни, че преди ТЕЛК-овете са били само 70, а сега те са 121. Разпределението е само електронно, на случаен принцип и то само по документи, което много улеснява нуждаещите се.

Според нея по този начин работата на комисиите не е лишена от човешкото си отношение, защото така или иначе заключенията се правят на базата на документите. Тя посочи още, че системата на ТЕЛК ще заработи до два месеца и резултатите ще са много по-добри.

„На 30 октомври ние получихме писмо от директора на столичното предприятие за третиране на отпадъци, в което той ни уведомяваше за открити опасни отпадъци. Веднага разпоредихме проверки в тези лечебни заведения, за които имаше подозрения. Всичките шест болници са проверени и докладите дойдоха на 8 ноември. В тях се казва, че няма нарушения“, каза д-р Кондева по повод отпадъците в столицата, в които са открити кръв и човешки тъкани.

Според нея на територията на всяка болница има система за събиране на опасните отпадъци. Медицинските работници от години събирали отпадъците по този начин и те едва ли са допуснали някаква грешка. Тя предполага, че проблемът идва от фирмите, които извозват отпадъците.

„Говорих с директора на университетската болница в Плевен. Той ме увери, че е направена такава организация, че да не се наруши приема на пациенти, както и да не се стигне до възникването на инфекции. РЗИ посети болницата и ние получихме доклад, от който става ясно, че има създадена добра организация“, коментира д-р Кондева безводието, което засегна и болниците.

Здравният министър коментира и проекта за изграждането на Националната детска болница – най-вече в частта му за обезпечаването с кадри. Тя посочи, че има проект за насърчаване на специализациите в областите с недостатъчно лекари.

„Стойността на проекта е около 15 милиона лева, които дават възможност на младите лекари да специализират в дефицитни специалности. Педиатрията е една от тях. Тези лекари ще получават достатъчно добри възнаграждения по време на специализацията си“, поясни тя.

Д-р Кондева коментира и темата за провеждането на обществени поръчки от частните болници. Тя посочи, че ще предложат и на новото 51-во Народно събрание да се промени Закона за обществените поръчки. Посочи, че споделя препоръките на ЕС, че собствеността не бива да е критерии за провеждането на обществени поръчки.

„Данните сочат, че към момента имаме едва пет позитивни проби за грип – две са при деца, а на седмична база имаме 500-600 позитивни теста за COVID-19. Но и за двете заболявания имаме достатъчно ваксини“, коментира тя предстоящата грипна епидемия.

Здравният министър посочи, че са получени 85 000 дози ваксини срещу COVID-19 на обща стойност около 2 млн. лв. Тя припомни, че над 5 милиона COVID ваксини бяха изхвърлени или дарени по време на пандемията. Според нея обаче по време на пандемия е било трудно да се предвиди, колко души ще поискат да се имунизират, т.е. държавата е трябвало да бъде подготвена за всеки вариант.

Относно първия медицински хеликоптер – тя припомни, че той има вече над 40 мисии. Вторият и третият хеликоптер трябвало да пристигнат този месец, но фирмата „Леонардо“ е уверила Министерство на здравеопазването за проблеми с доставките. Вторият хеликоптер се очаква да пристигне през януари 2025 г., а третият – месец след това.

Неустойката за забавените хеликоптера щяла да бъде около 470 000 лева за фирмата, която ги произвежда.

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

CAPTCHA ImageChange Image