Трябват ли промени в Изборния кодекс и какви да са те
Трябват ли промени в Изборния кодекс и какви да са те? Тази тема анализираха бившият член на ЦИК проф. Красимир Калинов и Стефан Манов, член на Обществения съвет към ЦИК, в предаването „Твоят ден“.
„Промяната в Изборния кодекс е забавена, много отдавна трябваше да се случи. Нито една от партиите няма обща концепция как да се промени, а той се нуждае от по-сериозна промяна“, заяви проф. Красимир Калинов, бивш член на ЦИК.
Той смята, че трябва да се направят промени в четири насоки. Първо да няма право един и същи кандидат да е в две листи. Второ избраният да няма право да се отказва. Трето – квадратчето „не подкрепям“ никого е подвеждащо и нищо не значещо, смята проф. Калинов. И четвърто, той смята, че трябва да се повиши прагът за влизане в НС.
„Той е твърде нисък и НС все повече и повече изпада в състояние на невъзможност да работи. Трябва да се повиши на 7% за партиите, а за коалициите още по-висок. Мисля си, че 10% е добре за коалициите“, заяви проф. Калинов.
Според Стефан Манов промени в Изборния кодекс трябва да се правят много внимателно. „В състояние на тежка политическа конфронтация, отваряне дълбочинни теми в Изборното законодателство в нестабилни времена, е невъзможно“, коментира Манов.
Той не е съгласен по въпроса за прага за влизане в НС.
„Знаете в кодекса „Фидосова“ първоначалният текст предвиждаше два прага – един за партии, един за коалиции и то по-висок – 8%, ако си спомням. КС го обяви за противоконституционен. Хубаво е да се прегледат мотивите. Прагът е тънък политически баланс между два въпроса – политическия плурализъм и управляемостта на държавата. Знаете, има държави, в които праг няма, като Холандия или Израел, но въпреки това държавите функционират“, коментира Манов.
Той е против и отмяна на квадратчето „не подкрепям никого“.