Гласуваме с кръгче на хартиените бюлетини, не с “хикс“ или “тикче“
Парламентарната комисия по правни и конституционни въпроси обсъжда общия законопроект за промени в Изборния кодекс вече над 9 часа.
В началото на заседанието депутатите решиха първо да обсъдят всичките 222 параграфа в проектозакона за Изборния кодекс (ИК), без днес да ги гласуват.
Сред предложенията е вотът върху хартиените бюлетини да се отбелязва с „кръгче„, вместо с досега използваните „хикс“ или „тикче„. От опозицията предупредиха, че това би могло да обърка избирателите. Предлага се и изчистване на мъртвите души от списъците и да се гласува по данните от последното преброяване на Националния статистически институт.
Засега не става ясно как и къде ще се съхраняват сканираните бюлетини и разписките.
Бившият правосъден министър Надежда Йорданова от ПП-ДБ заяви, че с текстовете, предложени от работната група (бел. ред. от която не става ясно кой от досегашното управляващо мнозинство точно какво е предложил), се премахват гаранциите срещу контролирания вот на избори.
Тя призова досегашното управляващо мнозинство (бел. ред. ГЕРБ, БСП, ИТН и „ДПС-Ново начало“) да покаже „сканиращите“ или „оптични“ машини, които искат да въведе и да обясни как с тяхната употреба ще се гарантира тайната на вота и честните избори.
Колегата ѝ юрист от ПП-ДБ Стою Стоев изтъкна, че от законопроекта не става ясно какви ще бъдат кутиите, в които ще се слагат бюлетините. Според него е странно да се коментират нормативни предложения, без да има информация за кутиите и машините.
Цветозар Томов от Централната избирателна комисия (ЦИК) коментира, че не се знае какви скенери ще бъдат внесени в България и посочи, че има няколко вида такива оптични устройства.
ПП-ДБ оттеглиха предложението си за въвеждане на „оптични устройства“, направено преди месеци. По думите на Стою Стоев няма как тези промени да бъдат въведени както трябва на предстоящите парламентарни избори, тъй като няма достатъчно време.
„Възраждане“ настояха да разберат кои точно депутати са изготвили предложенията за въвеждането на оптични устройства за сканиране на бюлетините. Цвета Рангелова посочи, че никъде не се указва какво се случва с хартиената бюлетина и кое ще се преброява, както и дали ще има контролно преброяване.
„Гласуваме предложения на анонимни хора, под наименованието работна група“, заяви тя.
Председателят на комисията Анна Александрова (ГЕРБ) така и не уточни, като повтаряше, че в обединения доклад по законопроекта за ИК има предложения от 6 парламентарни групи.
„ПП-ДБ ще подкрепят предложението на „Възраждане“ за машинно гласуване във всички секции, но е важно как ще се отчита гласуването – с какви машини“, каза още Стою Стоев.
По време на заседанието неведнъж имаше караници и скандали, като в един момент Анна Александрова нарече ПП-ДБ „бавноразвиващи се“ и спря микрофона на Божанов. Имаше дрязги и между депутати на „Възраждане“ и ръководството на комисията.
Към момента депутатите от правната комисия обсъждат параграф 88 от 222. Гласуването ще се състои в друг ден
