14.10.2024

Българските потребители имат осем дена да защитят тайната на кореспонденцията си в Интернет

На 10 октомври България трябва да сподели позицията си по предложението, наречено “чат контрол”. Така властите се опитват да решат сложният проблем за защита на децата от посегателства в Интернет чрез неефективни мерки, от които прозират други намерения.

 

Заедно с доброто желание за защита на децата в онлайн пространството, се предлагат текстове, които биха довели до спиране на шифрирането от край-до-край. Решението обаче би довело до огромни последствия за всеки използващ Интернет.

 

  • Нарушаване на тайната на електронната кореспонденция – залага се начин за прекъсване на сигурната комуникация на личните съобщения в програмите за размяна на такива и генерално в Интернет.
  • Нарушаване на тайната на източника при журналистиката – когато няма сигурна комуникация – няма и доверие между страните.
  • Нарушаване на неприкосновеността на документите, които складираме в облачни услуги – когато има начин да се прекъсне шифрованата връзка, има и начин да се позволи достъп до такива документи.
  • Нарушаване на фирмените и военните тайни – колко от тях се разменят през шифровани канали?
  • Нарушаване на основни права, заложени в хартите на ООН и ЕС.
  • И не на последно място, нарушаване на правата на жертвите на сексуално насилие, които тази мярка се опитва да защити – поверителните канали за комуникация за помощ ще бъдат разрушени.

 

Позицията на България към момента e “ЗА” подкрепа на предложението, което става ясно от запитване на “Електронна Граница България” към МВР.

 

Във времена когато правителство няма, такива решения могат да бъдат игнорирани. Като общество имаме глас и трябва да си го изразим – всеки във своята област преди 18 септември. Споделяйте в социалните мрежи, пишете на МВР, пишете на хора и организации, които биха могли да вдигнат шум. Нека бъдем креативни.

 

Електронна Граница България, заедно с други организации от всяка европейска страна предлагат ефективни и работещи мерки за защитата на децата, а и всеки друг от посегателства в Интернет.

 

Ако бъдем активни като общество и отхвърлим това предложение, чрез промяна на позицията на МВР, можем да започнем диалог, който да доведе до решение на проблема, а не вратички за тотално наблюдение.

 

Следенето, недоверието и страха постепенно превръщат обществото ни в един цял некритикуващ консуматор, който “няма какво да крие” – в отчаян опит за постигане на тотална сигурност – е готов да отстъпи свободите си.

 

Електронна Граница България апелира да не стигаме до такава крайност.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *